Psychoterapia
Na czym polega terapia Gestalt?
Gestalt jest psychoterapia humanistyczno-egzystencjalną i należy do jednej z pięciu uznawanych przez instytucje państwowe nurtów psychoterapii. Patrzy na człowieka, jako takiego, który nie jest zdeterminowany wyłącznie przez swoje podświadome popędy, biologiczne uwarunkowania, czy wpływ z zewnątrz. Ma natomiast świadomość i wolną wolę, cele i aspiracje, może decydować o chęci zmiany.
W Gestalcie kluczową rolę w procesie terapeutycznym pełni kontakt między klientem, a terapeutą. Relacja, która w założeniu jest partnerska, równorzędna. Sama terapia oparta jest głównie, lecz nie tylko, o dialog, partnerską rozmowę, której celem jest pomoc w poszerzaniu świadomości o oglądu sytuacji przez klienta. Dzięki nowym perspektywom, wglądowi i zrozumieniu pełnego kontekstu, klient jest w stanie dokonywać zmian w swoim życiu. To terapia, w której dużo uwagi poświęca się ciału oraz emocjom, zwłaszcza tym niewyrażonym, nieuświadomionym. To często doświadczenia z wczesnego dzieciństwa tworzą pewne schematy i usztywnienia, które w późniejszym dorosłym życiu nie są już adekwatne i powodują konflikty i cierpienie emocjonalne. Dlatego też terapeuta, poza próbą zrozumienia aktualnej sytuacji klienta i jego problemów może sięgać właśnie do tych wczesnych historii, szukając źródeł i skutków, tego co dzieje się teraz.
Gdzie i z kim pracuję?
Prowadzę psychoterapię indywidualną oraz konsultacje psychologiczne dla osób dorosłych. Pracuję zarówno w gabinecie jak i online. W Krakowie gabinet mieści się na Podgórzu i na Dębnikach, a w Katowicach w Panewnickiej Pracowni Psychoterapii.
Jaki jest koszt terapii oraz jak często odbywają się sesje?
Cena za pojedyncze 50 minutowe spotkanie, zarówno konsultacji psychologicznych, czy w ramach psychoterapii wynosi 180 zł. Sesje terapeutyczne odbywają się z cotygodniową cyklicznością. Ta stałość kontaktu pomiędzy klientem a terapeutą jest kluczowa, ponieważ pomaga na skupieniu się na pogłębianiu i pracy nad problemami wnoszonymi przez klienta, a nie nadmiernym rozpraszaniu na omawianiu wydarzeń, których może nagromadzić się sporo podczas dłuższej nieobecności. Oczywiście zdarzają się przerwy w terapii ze względu na wakacje, wyjazdy, choroby czy inne wydarzenia, ale kluczowe jest aby proces terapeutyczny był regularny. Terapia jest w tym względzie podobna do każdej innej aktywności, od której oczekujemy efektów. Największa szansa jest kiedy działamy konsekwentnie i wytrwale.
Jak wygląda początek terapii?
Pierwsze kilka sesji poświęconych jest na poznaniu problematyki klienta oraz zdefiniowaniu celów i motywacji do terapii. Czyli co miałoby zmienić się dzięki terapii i po co. Omawiamy również zasady współpracy, umawiania i rezygnacji z sesji. To rodzaj umowy między klientem, a terapeutą, swoisty kontrakt na dalszą pracę. To również czas podczas którego terapeuta pogłębia wiedzę na kluczowe tematy klienta i tworzy zręby diagnozy i planu terapii. Mogą paść pytania odnośnie rodziny, dzieciństwa, relacji i związków, czy innych zagadnień. To wreszcie moment na obopólną decyzję, czy dalsza współpraca ma sens dla klienta.
Czym różni się psychoterapia od konsultacji psychologicznych?
Najkrócej mówiąc, założeniem, głębokością pracy i długością trwania. Psychoterapia jest procesem, która zakłada pewną jego trwałość, od kilku tygodni, miesięcy do lat. Podczas terapii ustalane są cele wymagające dłuższej współpracy i zazwyczaj zakładają pracę nad zmianą postawy i zachowania u klienta. Poruszane są rozmaite tematy i jest sporo miejsca na pracę pogłębioną nad wybranym zagadnieniem. Konsultacje są tymczasem z założenia krótkoterminowe. Nakierowane na przedyskutowanie wybranych zagadnień, poszukiwaniu rozwiązań, uzyskaniu wskazówek oraz opinii psychologicznej. Podczas konsultacji nie poruszamy innych tematów poza tymi, które są wnoszone bezpośrednio przez klienta. Samych spotkań jest zazwyczaj kilka, kilkanaście. Zdarza się, że konsultacje mogą przekształcić się w proces terapeutyczny, ale nie muszą.